Relacja z posiedzenia Parafialnej Rady Duszpasterskiej w dniu 05 lutego 2017r.

Kategoria: Grupy parafialne
Opublikowano
Super User Odsłony: 2562

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą o godz. 16.30 sprawowaną w intencji Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Parafialnego Zespołu Synodalnego
Po Mszy Św. Rada zebrała się na posiedzeniu na Probostwie i omówiła m.in. następujące sprawy:
Światowe Dni Młodzieży – Ksiądz Proboszcz zauważył, że było to piękne świadectwo wiary zarówno osób, które do nas przyjechały jaki i parafian, którzy przyjmowali gości w swoich domach; niektóre rodziny nadal utrzymują kontakt ze swoimi gośćmi.
Parafialnym owocem ŚDM jest ożywienie parafialnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży; 
II Synod Archidiecezji Katowickiej – Ksiądz Proboszcz rozdał wszystkim obecnym członkom Rady Uchwały II Synodu Archidiecezji Katowickiej i zachęcił do lektury; zauważył również, że Parafialny zespół synodalny także był zaangażowany w Synod -  przygotował i złożył wiele dokumentów.
Rok Miłosierdzia - dla parafii zaowocował m.in. w postaci nowych konfesjonałów w Sanktuarium, możliwością korzystania w Sanktuarium z sakramentu pokuty codziennie od godz. 15.00 do 16.00, a także odmawianą wspólnie w każdy piątej Koronką do Miłosierdzia Bożego prowadzoną przez Legion Maryi.
60-leci III Liceum Ogólnokształcącego – na Mszy Św. sprawowanej z okazji jubileuszu szkoły obecni byli głównie emeryci, zabrakło zainteresowania ze strony absolwentów młodszych roczników.

Poruszono również bieżące sprawy duszpasterskie:
Ksiądz Proboszcz zauważył jeszcze większy spadek liczby osób przyjmujących odwiedziny duszpasterskie, nieobecność młodzieży w czasie kolędy, spadek liczby uczestników Mszy św.; wszystko to jest skutkiem braku świadomego przeżywania wiary i przekazywania następnemu pokoleniu. Taka tendencja jest obecna w całym kościele i skutkuje już w wielu miejscach łączeniem parafii i np. brakiem funduszy na ogrzewanie kościołów, pomieszczeń parafialnych, co na szczęście jeszcze w naszej parafii nie ma miejsca.
Ksiądz Proboszcz zauważył również, że ludzie co raz częściej oczekują dopasowywania się pod ich potrzeby np. godzin Mszy Św. niedzielnych, pomimo, że w naszej parafii jest bardzo dużo możliwości; zamawiane są też msze indywidualne (z własnym księdzem) choć są wolne intencje na mszach parafialnych; gasną grupy parafialne, niektóre już wygasły zupełnie; są już parafie w których księża „po kolędzie” chodzili sami, bo w parafii nie ma już ministrantów; u nas jeszcze na każdej kolędzie obecnych było dwóch ministrantów, tylko w wyjątkowych sytuacjach ze względu na zdarzenia losowe kapłanowi towarzyszył jeden ministrant.

Ksiądz Proboszcz poinformował, że w naszej parafii regularnie spotyka się grupa „33”, ożywiła się też schola „Familia”; podejmowane są również inicjatywy jednorazowe, które niestety nie mają kontynuacji i są pozostają bezowocne.

Poruszono też kwestię pogrzebów: Ksiądz Proboszcz przypomniał, że nie wolno rozdzielać prochów skremowanych ciał zmarłych czy wykonywać z nich biżuterii; pomimo, iż w Parku Pamięci odbywa się ok. 20 kremacji dziennie to tylko część rodzin chce obecności kapłana, nie zawsze Mszy Św., czasami tylko pożegnania i odprowadzenia prochów na cmentarz;

W tym roku będziemy przeżywać 100 - lecie objawień w Fatimie – potrzeba przypomnienia wezwania Maryi do nawrócenia i modlitwy różańcowej połączonej z medytacją oraz obchodzenia pierwszych sobót miesiąca;

W związku ze zbliżającym się odpustem lourdzkim podzielono prowadzenie modlitwy różańcowej w dni upamiętniające objawienia.

Ksiądz proboszcz poinformował, że wszystkie formalności związanie z remontem wież naszego kościoła są już zakończone; Kompania Węglowa rozpisała przetarg na wybór wykonawcy robót, otwartą sprawą pozostaje sprawa finansowania tego remontu: dużą część pokryje Kompania Węglowa, Miasto Ruda Śląska również przyznało dofinansowanie, Ksiądz Proboszcz stara się jeszcze pozyskać fundusze z innych instytucji, a ostatecznie brakującą część parafia będzie musiała zapłacić we własnym zakresie. 

Ksiądz proboszcz poinformował także, że w najbliższym czasie będzie remontowana posadzka w kaplicy Sakramentu Pokuty i prezbiterium.

Zachęcono również do wzięcia udziału w III Karnawałowym Balu Misyjnym, który odbędzie się 18 lutego br. w Hotelu Trojak w Mysłowicach.

Posiedzenie zakończono wspólną modlitwą.

Polecamy